- ციფრული მტკიცებულებების სწორად შეგროვებასა და შენახვაზე
- სამართლებრივ მექანიზმებსა და დახმარების სერვისებზე
ეს ცოდნა განსაკუთრებით მნიშვნელოვანი აღმოჩნდა მონაწილეებისთვის, რადგან ბევრ მათგანს არ ჰქონდა ინფორმაცია, როგორ უნდა იმოქმედონ ონლაინ ძალადობის შემთხვევაში ან როგორ დაიცვან საკუთარი თავი ციფრულ სივრცეში.
შეხვედრებზე განსაკუთრებული ადგილი დაიკავა მონაწილეთა პირადმა გამოცდილებებმა. ქალებმა ღიად ისაუბრეს იმაზე, რომ რეგიონებში ხშირად ნორმად ითვლება პირადი მონაცემების გაზიარება პარტნიორებთან, ხოლო ძალადობის შემთხვევები ხშირად რჩება უთქმელი, საზოგადოების მიმართ დაბალი ნდობისა და ოჯახური მხარდაჭერის ნაკლებობის გამო.
დისკუსიებმა ასევე აჩვენა, რომ ონლაინ ძალადობა მხოლოდ ქალების პრობლემა არ არის. ციფრულ სივრცეში ძალადობის მსხვერპლები ხშირად ახალგაზრდა ბიჭებიც ხდებიან, რაც პრობლემის სისტემურ და მასშტაბურ ხასიათზე მიუთითებს.
ახალგაზრდებთან ჩატარებულმა ვორქშოპებმა კიდევ ერთხელ გამოკვეთა, რომ ციფრული უსაფრთხოების ცოდნა და ღია დიალოგი ძალადობის პრევენციის მნიშვნელოვანი საფუძველია. მონაწილეებმა განსაკუთრებულად აღნიშნეს, რომ პრაქტიკული ინსტრუმენტები და ინფორმირებული არჩევანის შესაძლებლობა მათ ყოველდღიურ ცხოვრებაში რეალურ დაცვას უზრუნველყოფს.
შეხვედრების ერთ-ერთი მთავარი გზავნილი იყო, რომ პრობლემის აღიარება, ინფორმირება და ერთმანეთის მხარდაჭერა არის უსაფრთხო ციფრული გარემოს შექმნისა და ძალადობის პრევენციის საფუძველი.
ამოიცანი. ისაუბრე. იმოქმედე.
პროექტი ხორციელდება WAVE Network-ის მხარდაჭერით.